Zdrowie

Miedź – jak działa na ludzki organizm?

Miedź wpływa zbawiennie na organizm ludzki. Jej niedobory mogą doprowadzać do licznych nieprzyjemnych konsekwencji dla naszego zdrowia. Na szczęście kubek miedziany w połączeniu z odrobiną wody są wystarczającym sposobem na to, aby ich uniknąć. Jaka jest funkcja tego mikroelementu wewnątrz naszego ciała oraz gdzie można go znaleźć?

Miedź w ludzkim organizmie – za co odpowiada?

Pierwiastek miedzi występuje tylko w niewielkich ilościach wewnątrz naszego ciała, jednak wypełnia jego każdą tkankę. Wspólnie z żelazem bierze udział w transportowaniu tlenu do komórek. Funkcjonowanie mózgu i tempo przesyłania impulsów zależy między innymi od ilości miedzi. Miedź ma wpływ również na układ immunologiczny, a także pozbywa się wolnych rodników powodujących uszkodzenia komórek oraz mutacje genów. Poza tym jest skuteczna w zapobieganiu chorobom układu krążenia oraz serca. Jednocześnie opóźnia procesy starzenia oraz ma działanie bakteriobójcze.

Które produkty są najlepszym źródłem miedzi w jadłospisie?

W gronie artykułów mających w składzie najwięcej miedzi znalazły się przede wszystkim wątróbki, płatki owsiane, otręby pszenne, nasiona słonecznika, orzechy i kakao. Nie można jednak zapominać, że przyswajalność miedzi jest zależna od wielu składowych. Wchłanialność wzrasta, jeżeli białko pochodzenia zwierzęcego. Osoby będące na diecie wegetariańskiej mają alternatywę – witamina C i węglowodany poprawiają przyswajanie tego cennego składnika. Natomiast wszystkie potrawy z cynkiem, cyną, fosforem, wapniem i żelazem zmniejszają przyswajalność miedzi

Kubki miedziane jako idealny sposób pozyskania miedzi

Źródło miedzi to też woda. Na jej zawartość mają wpływ dwa czynniki – kwasowość i rodzaj materiału, z którego wykonane są rury. Woda o wysokiej twardości ma dużo mniejszą zawartość tego metalu. Radą na to są kubki miedziane. Po umieszczeniu w nich wody na kilka godzin stworzymy płyn o wysokim stężeniu jonów miedzi i zrównoważonym pH. W ten sposób otrzymujemy nie tylko odpowiednie nawilżenie, ale też usuwamy wszelkie toksyny znajdujące się w organizmie. Dobrze jest mieć nawyk picia wody miedzianej codziennie przed posiłkiem, bowiem doskonale stymuluje to układ trawienny. Co więcej, kubki miedziane poza dbaniem o nasze zdrowie tworzą wyjątkowy element dekoracyjny.